Kurucu Direktör

PROF. DR. SOLMAZ D. AYARSLAN

Doğum Yeri :
Ankara

Okuduğu Okullar :
Doktora (Ph.D): New York University Graduate School of Business

Master (Master of Business Administration): University of California at Berkeley, Graduate School of Business Administration

Lisans: Ankara İdari ve Ticari İlimler Akademisi

Mesleği :
Finans Profesörü, Genel Müdür Yardımcı, Kurucu Direktör

Hobileri ve Üye Olduğu Dernekler :
Galatasaray Rotary Kulübü, Propeller Club İstanbul

Biyografisi :
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olduktan sonra Askerlik hizmetimi tamamladım.Kalifornia Üniversitesinin Berkeley Kampüsünde Şirketler Finansmanı ve Uluslararası Finans konusunda Master çalışmamı tamamladım.New York Üniversitesi İşletme Fakültesi Lisans üstü programında Doktora çalışmam sırasında Şirketler Finansmanı, Milletler Arası Finans ve Matematiksel Ekonomi konularında çalıştım.
CUNY (City University of New York, Baruch College, Pace University, Long Island University, Seton Hall University ve William Paterson University’de Şirketler Finansmanı, Milletler Arası Finans, Portföy Yönetimi ve Yatırımlar, Micro ve Macro Economics konularında dersler verdim.1980 yılında Üniversiteden ayrılarak New York’un 5. büyük bankası olan Irving Trust’ta Genel Müdür Yardımcı olarak göreve başladım. Yönetim Kurulumuz As Başkanının Brazilya, Arjantin ve Mexico konularında özel danışmanlık görevini üstlendim.1987 yılında Garanti Bankası Dış İşlerinde sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye’ye döndüm.1987-1988 yıllarında bu görevime devam ettim.1988 yılı sonunda Sümerbank’ın bankacılık bölümünü özelleştirmek üzere Banka Genel Müdürü ve Holding’in Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım.1989-1990 yıllarında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Prof. Nurettin Sözen’e Uluslararası Finansman ve Uluslararası projelerin finansman konularında danışmanlık görevinde bulundum.1990-1991 yılında bir İnşaat Şirketinin Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm.1993 yılında AYKO Mali Danışmanlık firmasını kurdum.1994 yılında Genel Müdür olarak Tütün Finansal Kiralama şirketini kurdum.1995 yılında Egebank Dışişler’den ve Uluslararası Finansmandan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladım.1992- 1994 yılları arasında öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde İngilizce doktora dersleri verdim.Finans konusunda İngilizce bir kitabım ve İngilizce-Türkçe 100’ü aşkın makalem var.

İŞ TECRÜBELERİ

2012 – Devam:  New York Studio Dil Okulları Kurucu Direktörü olarak dil okulunu kurduk ve devam ettiriyoruz.

1999 Ocak-2000 Kasım: İNTERBANK: Yönetim Kurulu Üyesi. İNTERBANK’ın Mevduat Sigorta Fonu kanalıyla devletin devir almasından sonra atadığı Yönetim Kurulu’nda görev yaptım.

1999 Ocak – İNTERPORTFÖY : Yönetim Kurulu Başkanı. Interbank’ın Mevduat Sigorta Fonu tarfından devir alınması ve Yönetim Kurulu’na atanmamla birlikte İnterbank’ın yan kuruluşu olan İnterportföy Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da atandım.

1998 – 2012: AYKO Bilişim ve Eğitim Tic.Ltd.Şti sahibi ve yöneticisi olarak Berlitz Dil Okulları Franchise’si olarak Berlitzi İstanbul’a getirdim ve 2012 yılı sonuna kadar Franchise yönettim.

1995 – 1996 : EGEBANK :  Dış İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak bankanın Dış İşler, Dış İşlemler ve Mevzuat müdürlüklerini yeniden organize edilip 1994 krizi dolayısı ile bozulan yabancı muhabir ilişkilerini yeniden oluşturup çalışır hale getirdim.

1994 – 1995 : TÜTÜN FİNANSAL KİRALAMA A.Ş. : Kurucu Genel Müdürü olarak şirketin organizasyon yapısını tesbit edip gerekli elemanları işe aldım. Gerekli Bilgisayar Donanım ve Yazılımını seçerek şirketi faaliyete geçirdim. Şirketin ilk Bilanço ve Kar ve Zarar cetvelini çıkartıp olağan genel kurulda onaylattıktan sonra yönetimi devrettim.

1991 – 1994 : AYKO Mali Danışmanlık firmamı kurdum. Proje, dış ticaret finansmanı ve sigortacılık konularında muhtelif şirketlere danışmanlık yaptım.

1990 – 1991 : Libya’da 250 milyon dolarlık işi olan bir inşaat şirketinin Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm.

1989 – 1990 : İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI Prof. Nurettin Sözen’e Uluslararası Finansman ve Uluslararası Yatırım Projeleri konularında danışmanlık yaptım. Belediyenin bir milyar dolarlık dış borçlarını yönettim.

1988 – 1989 : SÜMERBANK : 1988 yılın sonunda Sümerban’ın Bankacılık Bölümü Genel Müdürü ve Holding’in Finansmandan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. Bankanın özelleştirilmesi projesinde çalıştım.

1987 – 1988 : GARANTİ BANKASI : Dış işlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Görevim sırasında bankanın prefinansman kredileri 2.5 milyon dolardan 120 milyon dolara, akreditif kredileri 180 milyon dolardan 750 milyon dolara, dış işlemler hacmi 765 milyon dolardan 2.2 milyar dolara çıkarttım. Bir adet 25 milyon bir adet 28 milyon dolarlık olmak üzere iki sendikasyon kredisi temin ettim. Liderliğimizde Tüpraş’a bir adet 25 ve bir adet 30 milyon dolarlık iki sendikasyon kredisi sağladım.

1980 – 1987 : IRVING TRUST : New York’un 5. büyük bankası Irving Trust’ın Kambio Risk Yönetimi konusunda Baş Danışman olarak göreve başladım. Daha sonra Dış Ticaret Finansmanı bölümünden sorumlu Genel Müdür yardımcısı ve Banka Yönetim Kurulu As Başkan danışmanı görevinde bulundum.

1974 – 1980 : NEW YORK ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (City University of New York) ve diğer yöre Üniversitelerinde Çok Uluslu Şirketlerin Finansmanı, Şirket Finansman Yönetimi, Milletlerarası Ticaret, Mikro ve Makro Ekonomi ve Maliye derslerinin Profesörlüğü ve aynı konularda Danışmanlık yaptım.

EĞİTİM

1959 – 1963 :
Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunuyum.

1966 – 1968 :
Lisans üstü Master (MBA) çalışmamı, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, Kaliforniya (University of California at Berkeley) da yaptım.
Master Konum: Şirketler Finansmanı ve Milletlerarası Finansman
Master Tezi Konum: ‘’Türk Bankacılığı ve Para ve Sermaye Piyasaları.’’

1972 – 1976 :
Doktora çalışmasını, New York Üniversitesi İşletme İktisadi Lisans Üstü Okulu (New York University Graduate School of Business Administration) da yaptım.
Doktora Çalışmaları Konusu: Şirketler Finansmanı, Milletlerarası Finans ve Matematiksel Ekonomi.
Doktora Tez Konum: Çok Uluslu Şirketlerde Kambiyo Riskinin Yönetimi.

Marmara Üniversiesi Çağdaş İşletmecilik Bölümünde ve Banka ve Sigortacılık Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak İngilizce Şirketler Finansmanı ve Borsada Yatırım konularında Doktora dersleri verdim.
Finans konusunda bir Türkçe kitabım ve İngilizce-Türkçe 100’e yakın makalem var.

Candan basari dileklerimle,
Saygilarimla,

Prof. Dr. Solmaz D. Ayarslan
Kurucu Direktor